Sunday, July 10, 2011

Write your solution to my problem.?

Becky would like to buy some almonds and cashews. She decides to buy 3 pounds of almonds at $7.00 per pound. The cashews sell for $9.00 per pound. How many pounds of cashews did she buy if the average price was $8.25 per pound? Please write your solution using a complete sentence.

No comments:

Post a Comment